  • Mfr # 14H.437-12
  • Zoro # G2307873
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-1 in
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Alloy Type
12L14
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14H.437-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Length
1 ft
Hex Size
7/16 in
Hex Width Tolerance
+/-0.002 in
Overall Length
12 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Hex Width
7/16 in
Details
Item
Carbon Steel Hex Bar
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Alloy Type
12L14
Temper
Cold Finish
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
Type
General Purpose
Finish
Unpolished
Machinability
193 %
Mechanical Finish
Mill
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
85 BHN
Shape
Hexagon
Yield Strength
60,000 psi
Rockwell Hardness
Not Rated
Tensile Strength
78,000 psi
Heat Treatment
No Heat Treatment
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Cold Rolled
System of Measurement
Inch
Appearance
Unpolished
Material Grade
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Hex Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 12L14, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Hex Width 7/16 in, Mechanical Finish Mill, Overall Length 12 in, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Yield Strength 60,000 psi, Machinability 193 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Shape Hexagon, Appearance Unpolished, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number