  • Mfr # 14H.437-36
  • Zoro # G3460371
/ea
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Length Tolerance
+/-1 in
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14H.437-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Length
3 ft
Hex Size
7/16 in
Hex Width Tolerance
+/-0.002 in
Overall Length
36 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Hex Width
7/16 in
Details
Item
Carbon Steel Hex Bar
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A29
Typical Tensile Strength (PSI)
78,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
60,000 psi
Temper
Cold Finish
Finish
Unpolished
Type
General Purpose
Alloy Type
12L14
Brinell Hardness
85 BHN
Shape
Hexagon
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Unpolished
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
Not Rated
Material Grade
12L14
Machinability
193 %
Yield Strength
60,000 psi
Tensile Strength
78,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatment
No Heat Treatment
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Carbon Steel Hex Bar, Material Carbon Steel, Material Grade 12L14, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Hex Width 7/16 in, Mechanical Finish Mill, Overall Length 36 in, Rockwell Hardness Not Rated, Brinell Hardness 85 BHN, Tensile Strength 78,000 psi, Yield Strength 60,000 psi, Machinability 193 Percent, Standards ASTM A108, ASTM A29, Shape Hexagon, Appearance Unpolished, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number