  • Mfr # 6F.625X1.5-36
  • Zoro # G302202680
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.625 in
Width
1.5 in
Length
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6F.625X1.5-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.625 in
Width
1.5 in
Length
36 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width Tolerance
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
36 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5648, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
90 BHN
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Hardness Scale
Rb
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Minimum Temperature
Not Available
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Yield Strength
30,000 psi
Fabrication Method
Hot Rolled
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Shape
Rectangular
Material Grade
Brinell Hardness
179 BHN
Fabrication
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Tensile Strength
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Plain
Elongation
39 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Rockwell Hardness
80 HRB
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 316, Rectangular, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 179 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number