  • Mfr # BULK-RS-NHS60-214
  • Zoro # G2450858
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-214
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Roll
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good