  • Mfr # BULK-RS-NHS60-221
  • Zoro # G2450876
/ea
Key Features
Rubber Length
6 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS60-221
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
6 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Texture
Smooth
Shape
Strip
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Abrasion Resistance
Compression Set
30 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in