  • Mfr # BULK-RS-NHS60-100
  • Zoro # G2450587
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-100
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
1 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in