  • Mfr # ZSHKK-M20-M1500-104SU
  • Zoro # G612485216
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
20 mm
Keyway Width
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHKK-M20-M1500-104SU
Diameter
20 mm
Keyway Width
6 mm
Overall Length
1,500 mm
Keyway Depth
3.5 mm
Keyway Length
100 mm, 350 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Partial Keyed Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 20 mm, Overall Length 1,500 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Keyed, Finish Polished, Keyway Depth 3.5 mm, Keyway Length 100 mm, 350 mm, Keyway Width 6 mm, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable, Groove Spacing Not Applicable