  • Mfr # ZSHK-M12-M0500-114SU
  • Zoro # G111814524
Diameter
12 mm
Material
1144 Alloy Steel
Overall Length
500 mm
Standards
ASTM A311
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHK-M12-M0500-114SU
Diameter
12 mm
Overall Length
500 mm
Keyway Depth
2.5 mm
Keyway Width
4 mm
Keyway Length
500 mm
Diameter Tolerance
+/-0.05 mm
Details
Material
1144 Alloy Steel
Standards
ASTM A311
Finish
Polished
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Steel 1144, 12 mm Dia