  • Mfr # ZSHKK-M15-M0300-104SU
  • Zoro # G112534476
Diameter
15 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHKK-M15-M0300-104SU
Diameter
15 mm
Keyway Length
50 mm, 175 mm
Overall Length
300 mm
Keyway Depth
3 mm
Keyway Width
5 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.076 mm
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Description
Partial Keyed Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 15 mm, Overall Length 300 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.076 mm, End Type Keyed, Finish Polished, Keyway Depth 3 mm, Keyway Length 50 mm, 175 mm, Keyway Width 5 mm, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable, Groove Spacing Not Applicable, Number of Grooves 0