  • Mfr # ZSHK-M12-M1500-303SU
  • Zoro # G911815356
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
12 mm
Material
303 Stainless Steel
Standards
ANSI B17.1-1967, ASTM A-582 Cond A
Overall Length
1,500 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZSHK-M12-M1500-303SU
Diameter
12 mm
Overall Length
1,500 mm
Keyway Width
4 mm
Keyway Length
1,500 mm
Diameter Tolerance
+/-0.05 mm
Keyway Depth
2.5 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Standards
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Finish
Passivated
Description
Stainless 303, 12 mm Dia