  • Mfr # ZSHK-M40-M1200-316SU
  • Zoro # G911815301
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40 mm
Material
316 Stainless Steel
Overall Length
1,200 mm
System of Measurement
Metric
Standards
ANSI B17.1-1967, ASTM A-582 Cond A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHK-M40-M1200-316SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
40 mm
Overall Length
1,200 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Keyway Width
12 mm
Diameter Tolerance
Keyway Depth
5 mm
Keyway Length
1,200 mm
Details
Material
316 Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Item
Keyed Rotary Shaft
Standards
End Type
Keyed
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Number of Grooves
0
Finish
Passivated
Description
Stainless 316, 40 mm Dia