  • Mfr # ROD-A105-11.5X36
  • Zoro # G616118844
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-A105-11.5X36
Country of Origin
Multiple
Outside Diameter Tolerance
+/-0.25 in
Overall Length
36 in
Elongation
22 %
Material Grade
A105/LF2
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Air-Hardened
Yield Strength
36,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
70,000 psi