  • Mfr # ROD-A105-2.5X12
  • Zoro # G616118134
ASME SA-105, ASME SA-350 Grade LF2
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-A105-2.5X12
Country of Origin
United States
Overall Length
12 in
Outside Diameter
2 1/2 in
System of Measurement
Inch
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
36,000 psi
Elongation
22 %
Tensile Strength
70,000 psi