  • Mfr # ROD-A105-7X36
  • Zoro # G516118128
/ea
See details
Yield Strength
36,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ROD-A105-7X36
Country of Origin
United States
Outside Diameter
7 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
36,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Standard
System of Measurement
Inch
Material Grade
A105/LF2
Elongation
22 %
Tensile Strength
70,000 psi