  • Mfr # M07040.100.0050
  • Zoro # G0305831
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Finish
Black Oxide
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
174,000 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07040.100.0050
Thread Size
M10-1.25
Screw Length
50 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
40 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Diameter
16 mm
Dia./Thread Size
M10-1.25
Head Dia.
16 mm
Length
50 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
174,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Fastener Thread Type
Metric Fine
Thread Type
Fine
Small Pack
Thread Pitch
1.25 mm
Material Grade/Class
Class 12.9
302 Degrees F
Basic Material
Min. Tensile Strength
1,200 N/sq mm
Material Grade
Class 12.9
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Industry Standards
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.25, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable