  • Mfr # M07000.100.0120
  • Zoro # G9086953
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07000.100.0120
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
120 mm
Drive Size
8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
40 mm
Head Height
10 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Diameter
16 mm
Minimum Thread Length
40 mm
Head Dia.
16 mm
Length
120 mm
Dia./Thread Size
M10-1.50
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C39 to C44
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 12.9
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
1.5 mm
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Material Grade
Class 12.9
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10-1.5, Minimum Thread Length 40 mm, Fastener Length 120 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable