  • Mfr # M07030.100.0025
  • Zoro # G0306245
Key Features
Low Profile Head
Hex Drive
Thread Size
M10-1.50
Material
Steel
Finish
Plain
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07030.100.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
25 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
25 mm
Head Height
6.5 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Diameter
16 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Dia.
16 mm
Dia./Thread Size
Length
25 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Plain
Head Type
Low Profile
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 6912
System of Measurement
Metric
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Fully Threaded
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Rockwell Hardness
C22 to C34
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.5 mm
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Class 8.8
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 6912
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Fastener Industry Standards
Basic Material
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Screw Head Type
Low
Fastener Finish
Material Grade
Class 8.8
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 6.5 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 6912, Flange Diameter Not Applicable