  • Mfr # M07030.100.0080
  • Zoro # G0306190
Key Features
Low Profile Head
Finish
Plain
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07030.100.0080
Screw Length
80 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
6.5 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
16 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Dia.
16 mm
Length
80 mm
Finish
Plain
Head Type
Low Profile
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 6912
Rockwell Hardness
C22 to C34
Thread Style
Fully Threaded
-58 Degrees F
Finish Type
Thread Pitch
1.5 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Dimensional Standards
DIN 6912
Material Type
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Screw Head Type
Low
Fastener Finish
Material Grade
Class 8.8
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 6.5 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 6912, Flange Diameter Not Applicable