  • Mfr # M24540.100.0020
  • Zoro # G0740171
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M24540.100.0020
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
20 mm
Head Height
5 mm
Head Dia.
18 mm
Screw Size
M10
Head Width
18.3 mm
Maximum Head Height
5 mm
Maximum Head Width
18.3 mm
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 20 mm, Head Width 18.3 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 18.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 25