  • Mfr # PKM10150-50PHS-01
  • Zoro # G5568722
Free Shipping & Returns
Tensile Strength
28,565 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM10150-50PHS-01
Fastener Length
50 mm
Head Height
5 mm
Head Dia.
15.7 mm
Head Width
18.5 mm
Overall Length
55 mm
Recommended Hole Size
10 mm
Maximum Head Height
5 mm
Maximum Head Width
18.5 mm
Tensile Strength
28,565 psi
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M10x1.50, Fastener Length 50 mm, Head Width 18.5 mm, Head Height 5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 18.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5 mm