  • Mfr # PKM508-40PHS-01
  • Zoro # G5569739
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM508-40PHS-01
Fastener Length
40 mm
Head Dia.
9.3 mm
Head Height
2.7 mm
Screw Size
M5
Head Width
9.4 mm
Overall Length
42.7 mm
Maximum Head Width
9.4 mm
Recommended Hole Size
5 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Rockwell Hardness
M103
Thread Style
Fully Threaded
Pack Size
Small
Includes Nut
Nut Not Included
Dimensional Standards
Resistance Properties
Thread Pitch
0.8 mm
Maximum Temperature
500 Degrees F
Includes Washer
Washer Not Included
Minimum Temperature
-50 Degrees F
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 40 mm, Head Width 9.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 9.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm