  • Mfr # M51050.120.0050
  • Zoro # G5348393
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
50 mm
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51050.120.0050
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
50 mm
Drive Size
10 mm
Head Height
12 mm
Thread Length
50 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Diameter
18 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Head Dia.
18 mm
Length
50 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 12 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable