  • Mfr # M51060.050.0040
  • Zoro # G2861209
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.050.0040
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
40 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
3.2 mm
Thread Length
30 mm
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
11.2 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Maximum Head Height
3.1 mm
Head Dia.
11.2 mm
Dia./Thread Size
Length
40 mm
Tensile Strength
101,500 psi
90 Degrees
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Material Quality Standards
ASTM A307A
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Thread Pitch
0.8 mm
Head Texture
Smooth
Countersink Angle
90 Degrees
Non-Marring Tip
No
Sealing Gasket
No
Dimensional Standards
DIN 7991
Maximum Temperature
550 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Material Grade/Class
18-8
Manufacturer Location
Globally Sourced
Includes Washer
Seal Material
None
Thread Fit
6G
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 3 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M5x0.80, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 3.2 mm, Head Diameter 11.2 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable