  • Mfr # M07090.120.0025
  • Zoro # G1942276
Thread Size
M12-1.75
Drive Size
10 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07090.120.0025
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
25 mm
Drive Size
10 mm
Head Height
7 mm
Thread Length
25 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
18 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
18 mm
Length
25 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M12x1.75, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 7 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable