  • Mfr # PKM12175-16PHS-01
  • Zoro # G5564419
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM12175-16PHS-01
Fastener Length
16 mm
Head Height
5.5 mm
Head Width
21.2 mm
Screw Size
M12
Overall Length
21.5 mm
Maximum Head Height
5.5 mm
Recommended Hole Size
12 mm
Maximum Head Width
21.2 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Rockwell Hardness
M103
500 Degrees F
Thread Pitch
1.75 mm
Includes Nut
Nut Not Included
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Includes Washer
Washer Not Included
Dimensional Standards
Pack Size
Small
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Resistance Properties
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M12x1.75, Fastener Length 16 mm, Head Width 21.2 mm, Head Height 5.5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 21.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5.5 mm