  • Mfr # PKM305-10PHS-01
  • Zoro # G5607590
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PKM305-10PHS-01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
10 mm
Head Height
1.7 mm
Head Dia.
5.5 mm
Screw Size
M3
Head Width
5.5 mm
Overall Length
11.5 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
1.7 mm
Recommended Hole Size
3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Rockwell Hardness
M103
Dimensional Standards
Thread Style
Fully Threaded
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Pack Size
Small
Includes Nut
Nut Not Included
Thread Type
Coarse
Includes Washer
Washer Not Included
Resistance Properties
Thread Pitch
0.5 mm
Maximum Temperature
500 Degrees F
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 1.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.7 mm