  • Mfr # PKM12175-35PHP-01
  • Zoro # G5589381
Key Features
Pan Head
Phillips Drive
M12-1.75
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM12175-35PHP-01
Fastener Length
35 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
5.5 mm
Screw Size
M12
Head Width
21.2 mm
Overall Length
40.5 mm
Maximum Head Width
21.2 mm
Recommended Hole Size
12 mm
Maximum Head Height
5.5 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Phillips
Tensile Strength
28,565 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Includes Washer
Washer Not Included
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
1.75 mm
-50 Degrees F
Resistance Properties
Dimensional Standards
ISO 9001:2008
Includes Nut
Nut Not Included
Pack Size
Small
Maximum Temperature
500 Degrees F
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M12x1.75, Fastener Length 35 mm, Head Width 21.2 mm, Head Height 5.5 mm, Drive Size 3 mm, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 21.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5.5 mm