  • Mfr # PKM12175-45PHS-01
  • Zoro # G5618197
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
28,565 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM12175-45PHS-01
Fastener Length
45 mm
Head Height
5.5 mm
Head Width
21.2 mm
Overall Length
50.5 mm
Recommended Hole Size
12 mm
Maximum Head Width
21.2 mm
Maximum Head Height
5.5 mm
Drive
Slotted
Tensile Strength
28,565 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M12x1.75, Fastener Length 45 mm, Head Width 21.2 mm, Head Height 5.5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 21.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5.5 mm