  • Mfr # PKM8125-50PHS-01
  • Zoro # G5556247
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PKM8125-50PHS-01
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
50 mm
Head Dia.
7.5 mm
Head Height
4.3 mm
Head Width
15.2 mm
Screw Size
M8
Overall Length
54.3 mm
Maximum Head Height
4.3 mm
Recommended Hole Size
8 mm
Maximum Head Width
15.2 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Material
PEEK
Finish
Plain
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
-50 Degrees to 500 Degrees F
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.25 mm
Dimensional Standards
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Pack Size
Small
Includes Washer
Washer Not Included
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Includes Nut
Nut Not Included
Thread Style
Fully Threaded
Maximum Temperature
500 Degrees F
Resistance Properties
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 50 mm, Head Width 15.2 mm, Head Height 4.3 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 15.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 4.3 mm