  • Mfr # PKM12175-55PHP-01
  • Zoro # G5591028
Pan Head
Phillips Drive
M12-1.75
Drive Size
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PKM12175-55PHP-01
Fastener Length
55 mm
Drive Size
3 mm
Head Height
5.5 mm
Head Width
21.2 mm
Overall Length
60.5 mm
Maximum Head Height
5.5 mm
Maximum Head Width
21.2 mm
Recommended Hole Size
12 mm
Drive
Phillips
Tensile Strength
28,565 psi
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M12x1.75, Fastener Length 55 mm, Head Width 21.2 mm, Head Height 5.5 mm, Drive Size 3 mm, Tensile Strength 28,565 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 21.2 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 5.5 mm