  • Mfr # M51050.140.0060
  • Zoro # G5820543
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
60 mm
Drive Size
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M51050.140.0060
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
60 mm
Drive Size
12 mm
Thread Length
55 mm
Head Height
14 mm
Min. Thread Length
55 mm
Minimum Head Height
13.57 mm
Maximum Head Height
14 mm
Head Diameter
21 mm
Minimum Thread Length
55 mm
Length
60 mm
Head Dia.
21 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C32 to C39
Metric Coarse
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
18-8
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Includes Washer
No
Material Quality Standards
ASTM A307A
Non-Marring Tip
No
Head Texture
Knurled
Maximum Temperature
550 Degrees F
Seal Material
None
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Thread Fit
6G
Manufacturer Location
Globally Sourced
Thread Pitch
2 mm
Sealing Gasket
Dimensional Standards
DIN 912
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M14x2.00, Minimum Thread Length 55 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 14 mm, Head Diameter 21 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable