  • Mfr # M07160.140.0055
  • Zoro # G0303941
Thread Size
M14-2.00
Drive Size
12 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07160.140.0055
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
55 mm
Drive Size
12 mm
Thread Length
55 mm
Head Height
14 mm
Min. Thread Length
55 mm
Head Diameter
21 mm
Minimum Thread Length
55 mm
Head Dia.
21 mm
Length
55 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M14x2.00, Minimum Thread Length 55 mm, Fastener Length 55 mm, Head Height 14 mm, Head Diameter 21 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable