  • Mfr # M07160.140.0035
  • Zoro # G0303969
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M14-2.00
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
12 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07160.140.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M14-2.00
Screw Length
35 mm
Drive Size
12 mm
Head Height
14 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Diameter
21 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Head Dia.
21 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
116,000 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C22 to C34
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 8.8
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
2 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 912
Min. Tensile Strength
800 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Material Grade
Class 8.8
Screw Head Type
Cylindrical
Fastener Finish
Basic Material
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 12 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M14x2.00, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 14 mm, Head Diameter 21 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable