  • Mfr # M07400.160.0025
  • Zoro # G3318220
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
10 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M07400.160.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
25 mm
Drive Size
10 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
25 mm
Head Height
7.5 mm
Min. Thread Length
25 mm
Minimum Thread Length
25 mm
Head Diameter
30 mm
Head Dia.
30 mm
Length
25 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 7991
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Self-Locking Element
No
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Direction
Right Hand
Temp. Range
- 58 Degrees F to 302 Degrees F
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Thread Type
Coarse
Countersink Angle
90 Degrees
Thread Pitch
2 mm
Dimensional Standards
Material Grade/Class
Class 10.9
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Fastener Finish
Screw Head Type
Flat
Fastener Industry Standards
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Material Grade
Class 10.9
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 25 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 7.5 mm, Head Diameter 30 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable