  • Mfr # M07400.160.0030
  • Zoro # G2851497
Drive Size
10 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
DIN 7991
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07400.160.0030
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
30 mm
Drive Size
10 mm
Thread Length
30 mm
Head Height
8.8 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
30 mm
Head Diameter
30.1 mm
Minimum Thread Length
30 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Head Dia.
33.6 mm
Length
30 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
DIN 7991
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
2 mm
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 30 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 8.8 mm, Head Diameter 30.1 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable