  • Mfr # M07400.160.0080
  • Zoro # G2861227
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
80 mm
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M07400.160.0080
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
80 mm
Drive Size
10 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
70 mm
Head Height
8.8 mm
Min. Thread Length
70 mm
Minimum Thread Length
70 mm
Head Diameter
33.6 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
33.6 mm
Length
80 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
DIN 7991
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
2 mm
Dimensional Standards
DIN 7991
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 70 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 8.8 mm, Head Diameter 33.6 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable