  • Mfr # M51050.160.0070
  • Zoro # G5348384
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
70 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51050.160.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
70 mm
Drive Size
14 mm
Thread Length
60 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
16 mm
Min. Thread Length
60 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Dia.
24 mm
Dia./Thread Size
Length
70 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
2 mm
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 912
Pack Size
Small Pack
Screw Head Type
Cylindrical
Material Grade
A2
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable