  • Mfr # M55050.160.0045
  • Zoro # G0299446
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
45 mm
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55050.160.0045
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
45 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
16 mm
Thread Length
45 mm
Min. Thread Length
45 mm
Minimum Thread Length
45 mm
Head Diameter
24 mm
Length
45 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
24 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Material Grade/Class
316
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 45 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable