  • Mfr # M55050.160.0060
  • Zoro # G5765916
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
60 mm
Drive Size
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.160.0060
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
60 mm
Drive Size
14 mm
Head Height
16 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
60 mm
Min. Thread Length
60 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Diameter
24 mm
Head Dia.
24 mm
Dia./Thread Size
Length
60 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Metric
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M16-2, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable