  • Mfr # SC22161000-14-005P2
  • Zoro # G1961477
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 912
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SC22161000-14-005P2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
100 mm
Drive Size
14 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
16 mm
Thread Length
44 mm
Min. Thread Length
44 mm
Head Diameter
24 mm
Minimum Thread Length
44 mm
Length
100 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Head Dia.
24 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
176,900 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Class
5g6g
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
Thread Fit
5g6g
Material Grade/Class
Class 12.9
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
2 mm
Dimensional Standards
Fastener Industry Standards
Material Grade
Class 12.9
Basic Material
Screw Head Type
Cylindrical
Min. Tensile Strength
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Finish
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Zinc Plated, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 44 mm, Fastener Length 100 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable