  • Mfr # SC22162000-14-001P3
  • Zoro # G1180821
/ea
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
176,900 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SC22162000-14-001P3
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
200 mm
Drive Size
14 mm
Thread Length
44 mm
Head Height
16 mm
Min. Thread Length
44 mm
Minimum Thread Length
44 mm
Head Diameter
24 mm
Head Dia.
24 mm
Length
200 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Tensile Strength
176,900 psi
Thread Pitch
2 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Zinc Plated, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 44 mm, Fastener Length 200 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable