  • Mfr # M24540.020.0010
  • Zoro # G3353813
Key Features
Flat Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M24540.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M2-0.40
Fastener Length
10 mm
Head Height
1.2 mm
Head Dia.
3.8 mm
Head Width
3.8 mm
Screw Size
M2
Maximum Head Height
1.2 mm
Maximum Head Width
3.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Slotted
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Tensile Strength
60,900 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
B71 to B95
Head Angle (Deg.)
90
Thread Type
Coarse
Dimensional Standards
DIN 963, DIN EN ISO 2009
Pack Size
Small
Material Grade/Class
Class 4.8
Thread Fit
6g
Thread Pitch
0.4 mm
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Drive Slotted, Thread Size M2x0.40, Fastener Length 10 mm, Head Width 3.8 mm, Head Height 1.2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 60,900 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 3.8 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse