  • Mfr # M51050.240.0070
  • Zoro # G0299735
Thread Size
M24-3.00
Drive Size
19 mm
Tensile Strength
101,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51050.240.0070
Thread Size
M24-3.00
Screw Length
70 mm
Drive Size
19 mm
Head Height
24 mm
Thread Length
70 mm
Min. Thread Length
70 mm
Minimum Thread Length
70 mm
Head Diameter
36 mm
Dia./Thread Size
Length
70 mm
Head Dia.
36 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Right Hand
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Style
Fully Threaded
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
3 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 19 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M24x3.00, Minimum Thread Length 70 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 24 mm, Head Diameter 36 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable