  • Mfr # M51050.025.0008
  • Zoro # G5335416
Screw Length
8 mm
Drive Size
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51050.025.0008
Screw Length
8 mm
Drive Size
2 mm
Thread Length
8 mm
Head Height
2.5 mm
Min. Thread Length
8 mm
Head Diameter
4.5 mm
Minimum Thread Length
8 mm
Length
8 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
4.5 mm
Tensile Strength
85,000 psi
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
B80 to C32
Thread Pitch
0.45 mm
Min. Tensile Strength
85,000 to 150,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M2.5x0.45, Minimum Thread Length 8 mm, Fastener Length 8 mm, Head Height 2.5 mm, Head Diameter 4.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable