  • Mfr # M51300.025.0016
  • Zoro # G9903586
Drive Size
#1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.025.0016
Thread Size
M2.5-0.45
Fastener Length
16 mm
Drive Size
#1
Head Dia.
4.7 mm
Head Height
1.5 mm
Screw Size
M2.5
Head Width
4.7 mm
Overall Length
16 mm
Maximum Head Width
4.7 mm
Maximum Head Height
1.5 mm
Thread Pitch
0.45 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M2.5x0.45, Fastener Length 16 mm, Head Width 4.7 mm, Head Height 1.5 mm, Drive Size #1, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 4.7 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100