  • Mfr # M51300.060.0030
  • Zoro # G9977895
Key Features
Flat Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
#3
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51300.060.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
30 mm
Drive Size
#3
Head Dia.
11 mm
Head Height
3.3 mm
Screw Size
M6
Head Width
11.3 mm
Maximum Head Height
3.3 mm
Maximum Head Width
11.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Flat
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Item
Machine Screw
Head Angle (Deg.)
90
Thread Fit
6g
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
DIN 965H, DIN EN ISO 7046
Pack Size
Small
Thread Type
Coarse
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M6x1.00, Fastener Length 30 mm, Head Width 11.3 mm, Head Height 3.3 mm, Drive Size #3, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 11.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 3.3 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100