  • Mfr # M55050.030.0025
  • Zoro # G1276073
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M55050.030.0025
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Thread Length
18 mm
Head Height
3 mm
Min. Thread Length
18 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Head Diameter
5.5 mm
Head Dia.
5.5 mm
Dia./Thread Size
Length
25 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Partially Threaded
C39 to C44
Class
6g
Thread Pitch
0.5 mm
316
Thread Fit
6G
Min. Tensile Strength
101,500 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 18 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 3 mm, Head Diameter 5.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable