  • Mfr # M55120.030.0010
  • Zoro # G9980092
Key Features
Cheese Head
Slotted Drive
System of Measurement
Metric
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M55120.030.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
10 mm
Head Dia.
5.5 mm
Head Height
2 mm
Maximum Head Height
2 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Head Width
5.5 mm
Screw Size
M3
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Cheese
Drive
Slotted
Material
316 Stainless Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
101,526 psi
Standards
DIN 84, DIN EN ISO 1207
Item
Machine Screw
Thread Direction
Right Hand
Pack Size
Small
Thread Pitch
0.5 mm
Thread Type
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Fit
6g
Dimensional Standards
Material Grade/Class
316
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 10 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric