  • Mfr # M51340.030.0016
  • Zoro # G9904450
Key Features
Fillister Head
Phillips Drive
System of Measurement
Metric
Drive Size
3 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51340.030.0016
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
16 mm
Drive Size
3 mm
Head Dia.
6.0 mm
Head Height
2.4 mm
Screw Size
M3
Head Width
6 mm
Maximum Head Height
2.4 mm
Maximum Head Width
6 mm
Metric
Head Type
Fillister
Drive
Phillips
Material
18-8 Stainless Steel
Standards
DIN 7985H, DIN EN ISO 7045
Item
Machine Screw
Thread Pitch
0.5 mm
Thread Type
Coarse
Pack Size
Small
Dimensional Standards
Type
Machine Screw
Material Grade/Class
18-8
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 16 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.4 mm, Drive Size 3 mm, Dimensional Standards DIN 7985H, DIN EN ISO 7045, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.4 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100