  • Mfr # M55120.030.0020
  • Zoro # G2811439
Fastener Length
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55120.030.0020
Fastener Length
20 mm
Head Height
2 mm
Head Dia.
5.5 mm
Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
2 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Tensile Strength
101,526 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Machine Screw, Head Type Cheese, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 20 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 2 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 101,526 psi, Dimensional Standards DIN 84, DIN EN ISO 1207, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse